A nyers kurkuma fogyasztása nemcsak az emésztést serkenti, hanem más egészségügyi előnyei is vannak. A növénynek fűszeres, diós íze van, enyhe kesernyés utóízzel. A nyers kurkuma fogyasztása apró darabokra vágva salátákhoz is ajánlott.
A kurkumát Indiában évezredek óta használják, és szentnek tartják. Az ajurvédikus gyógyászatban tisztító és tonizáló tulajdonságai miatt kedvelik. A nyers kurkuma fogyasztása a nyugati konyhában még egyelőre nem játszik fontos szerepet. Itt még mindig többnyire szárítva és őrölve használják a currypor összetevőjeként, a sáfrány megfizethető helyettesítőjeként vagy színező anyagként az élelmiszer-feldolgozásban. A fűszert chipsekhez, kekszekhez, ételízesítőkhöz, sajtokhoz és joghurtokhoz adják a gazdag szín elérése érdekében.
Használjuk bátran a konyhában!
A friss kurkuma gyökér nagyon hasonlít a gyömbérhez, de a belseje az élénk vörös és a sárga árnyalatai között változik. A meghámozott növény nyers és szárított formában is fogyasztható. Az embereket gyakran érdekli, hogy a nyers kurkuma fogyasztása valóban javallott-e. A válasz: igen. A kurkuma finomra reszelve saláta, nyers zöldség vagy étel hozzávalójaként minden nap fogyasztható nyersen, hogy javítsa az egészséget.
Mit lehet készíteni a kurkumából?
A kurkumából készíthetünk teát vagy tejeskávét. A thai konyha előszeretettel használja a nyers kurkumát reszelt formában. Innen ered a sárga curry paszta is, ami főleg kurkumából áll. A thaiföldi receptek gyakran tartalmaznak rizses és zöldséges ételeket kiegészítésként, de a szakértők szerint a nyers kurkuma fogyasztása a leghasznosabb.
Gyakori kérdés az is, hogy mennyi kurkumát lehet nyersen enni. Az átlagos napi 3-5 gramm elegendő az egészségre gyakorolt legtöbb pozitív hatás eléréséhez. Ennél nagyobb mennyiség valószínűleg meghaladja az optimális értéket, hacsak nem osztjuk fel napi több adagra. Ez átlagosan személyenként egy fél gyökeret jelent. A méret azonban nagymértékben változhat. Mivel a kurkuma héja is értékes, ajánlott a bio minőséget választani.
A nyers kurkuma fogyasztása jól hat az egészségre
A tanulmányok szerint a nyers kurkuma fogyasztása többek között segít a légzőszervi problémák, májbetegségek, reuma, orrfolyás, köhögés és étvágytalanság esetén. A hagyományos kínai orvoslásban a kurkumát hatásosnak tartják a hasi fájdalmak ellen, de kedvelt alternatívának számít az immunrendszer erősítésére, valamint a fertőzések és légúti betegségek megelőzésére. Előnyei közé tartozik még a krónikus gyulladás csökkentése is.
Szemhéj dagadás, mint a szervezet reakciója
A szem környékén a bőr nagyon vékony, ezért a szemhéj dagadás gyakori probléma. A duzzanat megnyilvánulása nem függ a személy életkorától, mind a gyermekek, mind az idősek találkozhatnak vele. A szemhéj dagadás megjelenését kiváltó okok valójában elég sokfélék, a bizonyos betegségek kialakulásától kezdve a szemészeti rendellenességekig. Azonban az ok gyakran még mindig egyszerűen az alváshiányban és a stresszben rejlik.
A szemhéj dagadás kiváltó okai
A szemhéj dagadás egy olyan kóros állapot, amikor folyadék halmozódik fel a szemkörnyéki terület laza bőr alatti zsírszövetében. Ez abban az esetben fordulhat elő például, ha nem aludtunk eleget. Az esetek többségében egy nap alatt magától elmúlik. Ha azonban a duzzadt szemhéj hosszú időn keresztül rendszeresen visszatér, akkor alapos diagnózisra van szükség és meg kell határozni a valódi okokat. Néha ez a tünet azt jelzi, hogy a szervezetben súlyos kóros folyamatok alakulnak ki. A sok folyadékfogyasztás lefekvés előtt szintén szemhéj dagadáshoz vezethet, de az éremnek van másik oldala is. Ha ritkán iszunk vizet, az is okozhat puffadást.
Milyen betegségek okozhatnak szemhéj dagadást?
A szemhéjduzzanat komolyabb okai közé tartoznak az allergiák, a szembetegségek, a vesebetegségek és más belső szervi kórképek. A kötőhártya-gyulladás egy olyan betegség, amire kortól függetlenül minden ember fogékony. Lehet vírusos, bakteriális vagy allergiás. Ebben az állapotban a szemhéjak vörösek és duzzadtak lesznek. Az árpa pattanásszerű dudort eredményez a felső vagy alsó szemhéjon, ami lehet belső vagy külső. A szemhéjak ebben az esetben is megduzzadnak.
A duzzadt szemhéjak nagyon gyakori oka az allergiás reakció. Ez lehet allergia bármire, legyen az kozmetikum, élelmiszer vagy állat. A megfázás vagy influenza során lezajló gyulladásos folyamatok szintén szemhéj dagadáshoz vezethetnek. A faggyúmirigyek fokozott munkája miatt a betegség ideje alatt megnő a folyadék áramlás. De a szemhéjak a szív- és érrendszeri betegségek miatt is megduzzadhatnak.
A betegség kezelése
Miután elvégezték az összes szükséges vizsgálatot, az orvos pontos diagnózist állít fel, és felírja a megfelelő kezelést. Fertőző betegségek esetén antibakteriális gyógyszereket kell szedni. Pajzsmirigybetegség esetén pedig az orvos a szervezetben hiányzó hormonok szintetikus analógjait fogja felírni.
Otthoni praktikaként a szemhéj dagadásra jót tesz a hideg borogatás alkalmazása, a szemhéjak kamilla teával való öblítése, illetve az arc és a szem körüli terület könnyű masszírozása az ujjbegyekkel.